- Podrobnosti
V termínu 13.-15. června 2023 se v prostorách třeboňského archivu konal další, již třetí ročník workshopu zaměřeného na výrobu pergamenu. Tentokrát se vzdělávací akce, jejímž pořadatelem bylo Oddělení ochrany a péče o NAD, kromě kolegyň z jihočeských archivů zúčastnilo 6 restaurátorek z jiných institucí (Slovenský národný archív, SOA Praha, SOA Litoměřice a SOkA Domažlice se sídlem v Horšovském Týně). Díky příznivému počasí bylo možné workshop uspořádat v klášterní zahradě. V průběhu pracovního semináře bylo zpracováno 20 kůží z králíků a ovcí a výsledné produkty z nich – pergameny vyrobené tradičním způsobem se v restaurátorských pracovištích využijí při šití knih, při restaurování poškozených vazebních pergamenů a také při zhotovování nových pokryvů knih.
- Podrobnosti
Cíl zaměstnanců jihočeských archivů představovala ve čtvrtek 24. listopadu 2022 centrála Státního oblastního archivu v Třeboni. Důvodem tradičního setkání bylo konání XV. Konference zaměstnanců jihočeských archivů. Po úvodním představení nových zaměstnanců si šest desítek kolegyň a kolegů vyslechlo příspěvek Ing. Václava Kinského a Karla Skalického, externích hostů z Národního zemědělského muzea Ohrada. Poté následoval blok příspěvků z archivní praxe. Svou odbornou práci na příkladu záchranné akce nálezu z pomníku padlých v 1. světové válce v Chyškách prezentovalo restaurátorské pracoviště. Kolegové z oddělení v Českém Krumlově a Jindřichově Hradci se podělili o tematiku evidence trojrozměrných předmětů a spisové služby. Archiváři ze Státního okresního archivu v Českém Krumlově se věnovali archivní edukaci a představili osvědčenou metodiku jejich workshopu pro školy a veřejnost. Zazněla reflexe archivní práce diskutovaná na 12. sjezdu historiků v Ústí nad Labem i výzva k uspořádání pracovního setkání nad stavebními a situačními plány z fondů SOA v Třeboni v příštím roce. Příjemné setkání nabídlo dostatek příležitostí ke sdílení zkušeností, navázání nových pracovních kontaktů a v neposlední řadě i ochutnání dobrot a lahůdek, kterými se archiváři pohostili navzájem. Děkujeme za přispění všem zúčastněným.
Markéta Hrdličková
- Podrobnosti
Ve dnech 25. a 26. května 2022 proběhla v prostorách českobudějovického archivu konference „Nekomunistické strany v komunistickém Československu“, pořádaná Ústavem pro studium totalitních režimů, Jihočeským muzeem a Státním oblastním archivem v Třeboni – Státním okresním archivem České Budějovice. Setkání odborníků a příznivců moderních dějin se zde konají už od roku 2013, a tak se z nich stala dobrá tradice. Prvních osm ročníků zaměřili pořadatelé vždy na určitý časový úsek, počínaje rokem 1953 a konče přelomovým obdobím 1989–1992. Letošní konference z tohoto zajetého schématu vykročila a byla zaměřena tematicky. Poněkud nižší účast oproti předchozím létům umožnila směstnat celý konferenční program do jediného přednáškového sálu, zatímco dříve běžely vždy dva bloky současně ve dvou místnostech. Letos tedy nemusel být nikdo o nic ochuzen a mohl si vyslechnout všechny referáty. Také příští jubilejní ročník má mít tematickou náplň a jeho námětem bude problematika národních výborů.
- Podrobnosti
Výstava, která si pro svůj titul vypůjčila slib jednoho malého Schwarzenberga z dopisu Ježíškovi, nabídla na přelomu let 2019 a 2020 návštěvníkům Domu Štěpánka Netolického v Třeboni pohled na Vánoce tak, jak je lze zachytit v archiváliích Státního oblastního archivu v Třeboni. Protože však nadčasová témata neztrácejí na aktuálnosti, dovolujeme si nyní zpřístupnit obsah výstavních vitrín tímto elektronickým katalogem. Snad Vám pomůže naladit se ve vrcholícím adventu na blížící se Vánoce a zpříjemní začátek nového roku.
Michal Morawetz
- Podrobnosti
- Podrobnosti
Dne 8. 9. 2020 proběhla ve Státním okresním archivu Strakonice vernisáž výstavy u příležitosti 150 let založení Jednoty Karla Havlíčka Borovského Strakonice. Tento spolek, který patří mezi nejstarší ve Strakonicích, se ve svých počátcích staral především o válečné vysloužilce. V dnešní době se snaží připomínat důležitá historická výročí a osobnosti regionu, mezi poslední aktivity patří například odhalení pamětní desky významnému malíři Jarko Dvořákovi Šumavskému. Součástí vernisáže, na kterou zavítalo okolo třiceti návštěvníků, byla i komentovaná prohlídka, jež zajistil hlavní iniciátor a autor výstavy František Sáček, bez jehož svědomité práce by akce nemohla proběhnout. V prostorách archivu jsou k vidění dobové fotografie, prapory, slavnostní stuhy a další archivní dokumenty. Podstatná část materiálu byla zapůjčena ze sbírek Muzea středního Pootaví Strakonice, knihy z tvorby Karla Havlíčka Borovského a Františka Ladislava Čelakovského poskytla strakonická Šmidingerova knihovna. Výstava je přístupná veřejnosti do 2. 10. 2020 ve všední dny od 8:00 do 14:00.