- Podrobnosti
První červnový týden se v Třeboni a Praze setkali zájemci o hmotnou a písemnou kulturu středověku z Univerzity Karlovy, skotské University of St Andrews, Státního oblastního archivu v Třeboni a Národní knihovny ČR.
Účastníci letní školy se v Třeboni prakticky seznámili s postupem výroby pergamenu pod vedením restaurátorek z třeboňského archivu. Ty již měsíc dopředu naložily 14 králičích a 2 ovčí kůže do sudu s vápennou vodou. Hosté letní školy si pak již jednotlivé kůže propláchli v lázni studené vody, odchlupili a napnuli na rám. Z rubové strany odstraňovali blány, zbytky tuku a masa. Na vypnuté a opracované kůži si vyzkoušeli povrchovou úpravu pomocí pemzy a natření povrchu plavenou křídou.
Součástí akce bylo i několik exkurzí přizpůsobených tématu letní školy. Přímo v třeboňském archivu si účastníci prohlédli prostory historických depozitářů a způsob uložení sbírky rukopisů, s jejichž digitálními reprodukcemi řada z nich pracuje. Přítomni byli také autoři výstavy Rukopisy Kříže z Telče, kteří poskytli odborný výklad svým kolegům. Díky laskavosti třeboňské farnosti mohli navštívit i kostel s křížovou chodbou. Po cestě z Třeboně se zastavili v Husitském muzeu v Táboře, aby si prohlédli expozici Husité. V Praze měli možnost navštívit historické prostory Klementina a seznámit se s významnými rukopisy Národní knihovny, prohlédli si také expozice Židovského muzea v Praze.
Během letní školy zazněly v Třeboni a Praze téměř dvě desítky příspěvků o různých přístupech ke studiu a zpřístupňování středověkých rukopisů. Práci s anglickou verzí Digitálního archivu představil Jakub Kaiseršat, ale téma zpřístupňování rukopisů digitalizací nebo digitálními edicemi se prolínalo i dalšími příspěvky. Další z přítomných prezentovali své výzkumy zaměřené nejen na analýzu textu, kdy lze zkoumat inspirace psaných pasáží a jejich kompilace, případně interpretovat kolofony, ale představili rukopisy také jako zdroj pro studium středověké krajiny, představili možnosti studia liturgického dotýkání rukopisů, význam záměrně nepopsaných míst na pergamenu nebo přínos studia rukopisných zlomků.
Martina Pechová
Michal Morawetz
- Podrobnosti
Na sedm desítek jihočeských archivářů zavítalo ve čtvrtek 16. listopadu do třeboňského archivu. Program každoročního setkání nabídl přednášku členů vědeckého týmu z Ústavu řeckých a latinských studií Univerzity Karlovy v Praze věnovanou osobnosti středověkého písaře a augustiniánského kanovníka Kříže z Telče. Téma středověkých rukopisů reflektuje také nová expozice Státního oblastního archivu v Třeboni nazvaná „Rukopisy Kříže z Telče“, která byla otevřena v červnu tohoto roku. Řada účastníků setkání využila možnost shlédnout komentovanou prohlídku výstavou, kterou za půl roku vidělo více než tisíc návštěvníků. Dalším přednášejícím byla mikrobioložka Hana Sýkorová z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Přítomné zaujala referátem věnovaným mikroorganismům v prostředí archivů s dopadem na zdravotní rizika a možnosti prevence. Blok příspěvků archivářů zahájil vstup kolegů z oddělení pro zpřístupňování a evidenci Národního archivního dědictví. Atraktivním způsobem představili chod fotograficko-digitalizačního pracoviště ve všech jeho činnostech. Dobrý příklad z praxe prezentovalo pracoviště Státního okresního archivu ve Strakonicích, kterému se dlouhodobě daří úspěšně oslovovat veřejnost při kulturních a vzdělávacích aktivitách. Závěrem Jiří Cukr, šéfredaktor sborníku Archivum Trebonense, představil aktuální šestnácté číslo sborníku, prozatím ve virtuální podobě těsně před vydáním. Příjemné setkání nabídlo dostatek příležitostí ke sdílení zkušeností, navázání nových pracovních kontaktů a v neposlední řadě i ochutnání dobrot a lahůdek, kterými se archiváři pohostili navzájem. Děkujeme za přispění všem zúčastněným.
Markéta Hrdličková
- Podrobnosti
V pátek 13. října 2023 byl do funkce ředitele Státního oblastního archivu v Třeboni jmenován PhDr. Václav Rameš.
Do funkce byl uveden vrchním ředitelem sekce legislativy a státní správy Mgr. Petrem Vokáčem.
- Podrobnosti
V termínu 13.-15. června 2023 se v prostorách třeboňského archivu konal další, již třetí ročník workshopu zaměřeného na výrobu pergamenu. Tentokrát se vzdělávací akce, jejímž pořadatelem bylo Oddělení ochrany a péče o NAD, kromě kolegyň z jihočeských archivů zúčastnilo 6 restaurátorek z jiných institucí (Slovenský národný archív, SOA Praha, SOA Litoměřice a SOkA Domažlice se sídlem v Horšovském Týně). Díky příznivému počasí bylo možné workshop uspořádat v klášterní zahradě. V průběhu pracovního semináře bylo zpracováno 20 kůží z králíků a ovcí a výsledné produkty z nich – pergameny vyrobené tradičním způsobem se v restaurátorských pracovištích využijí při šití knih, při restaurování poškozených vazebních pergamenů a také při zhotovování nových pokryvů knih.
- Podrobnosti
Cíl zaměstnanců jihočeských archivů představovala ve čtvrtek 24. listopadu 2022 centrála Státního oblastního archivu v Třeboni. Důvodem tradičního setkání bylo konání XV. Konference zaměstnanců jihočeských archivů. Po úvodním představení nových zaměstnanců si šest desítek kolegyň a kolegů vyslechlo příspěvek Ing. Václava Kinského a Karla Skalického, externích hostů z Národního zemědělského muzea Ohrada. Poté následoval blok příspěvků z archivní praxe. Svou odbornou práci na příkladu záchranné akce nálezu z pomníku padlých v 1. světové válce v Chyškách prezentovalo restaurátorské pracoviště. Kolegové z oddělení v Českém Krumlově a Jindřichově Hradci se podělili o tematiku evidence trojrozměrných předmětů a spisové služby. Archiváři ze Státního okresního archivu v Českém Krumlově se věnovali archivní edukaci a představili osvědčenou metodiku jejich workshopu pro školy a veřejnost. Zazněla reflexe archivní práce diskutovaná na 12. sjezdu historiků v Ústí nad Labem i výzva k uspořádání pracovního setkání nad stavebními a situačními plány z fondů SOA v Třeboni v příštím roce. Příjemné setkání nabídlo dostatek příležitostí ke sdílení zkušeností, navázání nových pracovních kontaktů a v neposlední řadě i ochutnání dobrot a lahůdek, kterými se archiváři pohostili navzájem. Děkujeme za přispění všem zúčastněným.
Markéta Hrdličková
- Podrobnosti
Ve dnech 25. a 26. května 2022 proběhla v prostorách českobudějovického archivu konference „Nekomunistické strany v komunistickém Československu“, pořádaná Ústavem pro studium totalitních režimů, Jihočeským muzeem a Státním oblastním archivem v Třeboni – Státním okresním archivem České Budějovice. Setkání odborníků a příznivců moderních dějin se zde konají už od roku 2013, a tak se z nich stala dobrá tradice. Prvních osm ročníků zaměřili pořadatelé vždy na určitý časový úsek, počínaje rokem 1953 a konče přelomovým obdobím 1989–1992. Letošní konference z tohoto zajetého schématu vykročila a byla zaměřena tematicky. Poněkud nižší účast oproti předchozím létům umožnila směstnat celý konferenční program do jediného přednáškového sálu, zatímco dříve běžely vždy dva bloky současně ve dvou místnostech. Letos tedy nemusel být nikdo o nic ochuzen a mohl si vyslechnout všechny referáty. Také příští jubilejní ročník má mít tematickou náplň a jeho námětem bude problematika národních výborů.