Mgr. Věra Mašková se narodila 21. 5. 1951 v Táboře. V letech 1969 - 1974 vystudovala obor archivnictví a dějepis na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Studium uzavřela v roce 1975 zpracováním diplomové práce na téma Křížovníci na Zderaze v době předhusitské u prof. Zdeňky Hledíkové a složením státní zkoušky. Do Okresního archivu v Českém Krumlově nastoupila v roce 1974 a od 1. 7. 1975 do 30. 6. 2010 jej vedla jako ředitelka. V této funkci zažila Mgr. V. Mašková dvojí stěhování archivu. První v roce 1983 z Latránu čp. 67 do zrekonstruované budovy bývalé mincovny na druhém nádvoří českokrumlovského zámku. A konečně, když se jí prostorové problémy archivu podařilo v letech 1994 - 1995 vyřešit výstavbou moderní archivní budovy na Plešivci.

Historie města Český Krumlov a dějiny celého okresu se staly nejen jejím povoláním, ale celoživotní láskou. Na úseku zpracování archivního materiálu se zabývala např. archivními fondy městeček Cetviny, Frymburk, Rožmberk n. Vlt., Velešín, fondy Okresního školního výboru Kaplice a Německého státního gymnázia Český Krumlov. Kromě rutinní práce, která tvoří hlavní náplň činnosti každého archiváře, stihla mnoho věcí navíc. Od roku 1983 vydával archiv každých pět let archivní sborník, ve kterém byly vedle odborných příspěvků shrnuty výsledky činnosti archivu, organizační a personální změny a prostorová situace archivu. V letech 1996 - 2005 uspořádal archiv ve spolupráci s českokrumlovskou pobočkou SOA v Třeboni a tehdy Okresním vlastivědným muzeem v České Krumlově celkem devět tematických výstav věnovaných v systematickém sledu jednotlivým historickým etapám v historii okresu Český Krumlov. Výstavy i sborníky článků včetně katalogů vystavených exponátů byly vysoce ceněny jak odbornou, tak i laickou veřejností. Mgr. Věra Mašková je také hlavní autorkou koncepce výstavy "Příběh města Český Krumlov" věnované 700. výročí města, která probíhá od roku 2010 do konce 2011 v Regionálním muzeu v Českém Krumlově. Neméně důležitou činností Mgr. Maškové byla a je také její činnost přednášková, v níž se věnuje regionální historii, především dějinám měst, obcí, spolků, osobností, škol a dalších veřejných institucí českokrumlovského okresu.

Mgr. Věra Mašková publikovala odborné články ve sbornících Okresního archivu v Českém Krumlově, ve kterých se věnovala regionální historii (např. církevní instituce v Českém Krumlově v nejstarších dobách, Židovská náboženská obce v Českém Krumlově a v Rožmberku n. Vlt. na přelomu 19. a 20. století, historie Německého státního gymnázia v Českém Krumlově (1871 - 1945), farního kostela v Českém Krumlově v polovině 14. století a zabývala se osudy legionářů na Českokrumlovsku (1914 - 1928). Zpracovala samostatné dějiny městeček Chvalšiny, Dolní Dvořiště, Horní Dvořiště a Frymburk. V regionálních historických časopisech publikovala příspěvky týkající se dějin obcí, škol,  institucí a osobností českokrumlovského okresu (např. hudební školy v Českém Krumlově, Karel Patka, Okresní soud ve Vyšším Brodu 1850 - 1938). Spolupodílela se na publikacích Příběh města Český Krumlov k 700. výročí města (2009) a Staletá historie výroby obrazových lišt a rámů v Českém Krumlově.

Věra Mašková nejen svým profesním životem, ale celou svou osobností, praktickým přístupem k práci a k řešení problémů, životní moudrostí, jasně stanovenými morálními hodnotami, ale i tvrdohlavou cílevědomostí vždy směřovala k rozvoji a prospěchu archivu. Okresní archiv v Českém Krumlově fungoval pod jejím vedením jako regionální historické centrum českokrumlovského okresu. Je členkou České archivní společnosti.