- Podrobnosti
Dne 14. února 2020 oslavil Mons. Václav Kulhánek, emeritní kanovník katedrální kapituly u sv. Mikuláše neuvěřitelných 90 let. Jeho život, naplněný prací a láskou k Bohu i lidem, rozhodně nebyl procházkou rajským údolím. Přesto, anebo právě proto, šel životem vždy pravdivě a s upřímným srdcem na dlani. Dnes, stejně jako v minulosti, je oporou nejenom věřícím, ale všem lidem bez rozdílu víry či nevíry. Chodí za ním studenti, stejně jako akademičtí funkcionáři, prostí věřící, ale i vysoký klérus. Pro nás je zajímavé, že Václav Kulhánek mnoho let pracoval jako biskupský a diecézní archivář a při této práci s námi vždy úzce a poctivě spolupracoval. V těchto dnech přijímá od mnoha přátel řadu přání a gratulací. Také jihočeští archiváři se připojují a přidávají své přání, které se pokusím formulovat takto: "Milý Václave, přejme Ti především hodně zdraví do dalších let a především - Pán Bůh požehnej!"
Václav Rameš
ředitel SOA v Třeboni
Článek v Jindřichohradeckém deníku
- Podrobnosti
Pod záštitou místopředsedy Senátu PČR Milana Štěcha se v pondělí 27. ledna 2020 uskutečnila ve Frýdlantském salónku Valdštejnského paláce v Praze mezinárodní konference s názvem Český původ brazilského prezidenta Juscelina Kubitscheka, na jejíž realizaci a organizaci se podílely Stálá komise Senátu PČR pro krajany žijící v zahraničí, Krajanské muzeum vystěhovalectví do Brazílie a Velvyslanectví České republiky v Brazílii. Čeští a brazilští badatelé měli poprvé v historii možnost setkat se a diskutovat nad společným tématem, které rezonuje v obou zemích od roku 1956, kdy byl Juscelino Kubitschek de Oliveira zvolen brazilským prezidentem. Ve více jak deseti příspěvcích byla věnována pozornost aktivitám a původu Kubitschekova českého předka, jenž měl ve třicátých letech 19. století opustit Třeboňsko a vydat se za oceán do brazilské provincie Minas Gerais. Zatímco brazilští badatelé referovali o životě přistěhovalce ve městečkách Serro a Diamantina, kde založil rodinu a provozoval úspěšnou truhlářskou dílnu, čeští badatelé hodnotili možnosti pátrání po jeho původu v písemných pramenech či pomocí analýzy DNA. Za SOA v Třeboni na konferenci vystoupil pracovník SOkA České Budějovice Tomáš Hunčovský, který shrnul dosavadní vývoj pátrání po místě narození na třeboňském panství.
Ve středu 29. ledna 2020 následně zavítala brazilská delegace do třeboňského archivu, kde měla možnost seznámit se formou drobné výstavy s originálními prameny a dějinami rodin Kubíčků na Třeboňsku v 18. a první polovině 19. století. V doprovodu ředitele Krajanského muzea vystěhovalectví do Brazílie Petra Polakoviče a brazilských historiček Keily Carvalho a Marie do Rosario Reis Simoes přicestoval na jih Čech i Pedro Diniz Kubitschek, který je v současnosti jediným přímým potomkem českého vystěhovalce po mužské linii. Skupina se živě zajímala nejen o dochované písemnosti, ale i o digitalizaci a fungování samotného archivu.
Tomáš Hunčovský
Reportáž z návštěvy archivu v JTV
Mezinárodní konference "Český původ brazilského prezidenta Juscelina Kubitscheka"
- Podrobnosti
Václav Rameš
ředitel
- Podrobnosti
Dne 13.11. 2019 navštívil třeboňský archiv prezident klubu HC Lvi 2009 Jaroslav Pouzar a sekretář klubu Václav Švec. Oba pánové se velice živě zajímali nejen o nový archivní areál, ale především o naší práci.
Pamětníci si dobře pamatují, že Jaroslav Pouzar byl skvělý hokejový útočník a zúčastnil se šesti světových šampionátů a dvakrát se stal mistrem světa (1976 a 1977). Reprezentoval na olympiádě v letech 1976 (stříbro) a 1980. Zúčastnil se Kanadského poháru 1976 (finále) a 1981 (semifinále). V reprezentaci odehrál 189 utkání a dal 73 branek. Třikrát získal Stanley Cup (1983/84, 1984/1985, 1986/87 a finále hrál v sezóně 1982/83) a byl členem legendárního útoku Edmontu Oilers s Waynem Gretzkym a Jari Kurrim.
Přesto zůstal velice skromným člověkem. Slavný Jihočech patří k legendám československého hokeje, kterému se věnuje i nadále. Vytvořil kvalitní sportovní zázemí pro širokou veřejnost. Se svým společníkem Václavem Švecem se věnuje mládeži a jejich cílem je aktivně bojovat proti drogám, hazardu a šikaně.
Pro náš archiv to byla velice zajímavá návštěva a dovolím si říci, že obohatila obě strany.
Václav Rameš
ředitel SOA v Třeboni
http://www.hc-pouzar.cz/jaroslav-pouzar-p23.html
- Podrobnosti
Vážení přátelé, rád bych Vám oznámil, že náměstek ministra vnitra Petr Mlsna otevřel ve čtvrtek 19. června 2019 rekonstruovaný archivní areál Státního oblastního archivu v Třeboni. V bývalém augustiniánském klášteře jsou vytvořeny nové úložné prostory a konzervační a knihařské dílny včetně fotoateliéru pro digitalizaci archivního materiálu.
Zvu Vás na virtuální návštěvu jak ji zachytila media a naši fotografové Jan Lebeda a Štěpán Karásek.
Buďte srdečně vítáni v třeboňském archivu
Václav Rameš
Odkazy:
Archiv se stěhuje do kláštera (Jindřichohradecký deník.cz)
Slavnostně otevřeli archiv v Třeboni (Jindřichohradecký deník.cz)
Náměstek ministra vnitra Petr Mlsna otevřel rekonstruovaný archivní areál v Třeboni (Ministerstvo vnitra ČR)
Média:
- Podrobnosti
Tradiční žehnání motorek v Třeboni proběhlo tentokrát na nádvoří Státního oblastního archivu dne 8. května 2019. Mělo se původně konat na Masarykově náměstí, ale díky vstřícnosti vedení SOA v Třeboni, se uskutečnilo v archivním areálu. Motocyklům, motorkářům a všem přítomným požehnal generální vikář českobudějovické diecéze Mons. David Henzl. Poté následovala překrásná hudební produkce v keltském stylu a po žehnání podnikli motorkáři spanilou jízdu na poutní místo Dobrá Voda u Nových Hradů. Velmi zajímavou akci zorganizoval ve spolupráci s třeboňskou farností a SOA v Třeboni spolek Žít Třeboní. Nádvoří plné nádherných motorek přilákalo mnoho zájemců z řad dospělých, ale i dětí. Věřme, že se tato úspěšná akce do roka zopakuje.
Václav Rameš, ředitel SOA v Třeboni