Mgr. Zdenka Kociánová, rozená Zelenková, se narodila 14. 3. 1947 v Brně. Svůj profesionální život doslova spojila s archivní prací v třeboňském archivu. Již v roce 1970 nastoupila do tehdy Státního archivu v Třeboni a zůstala mu věrna až do 31. 12. 2008, kdy odešla do důchodu.

Archivnictví vystudovala na FF univerzity v Brně v letech 1965-1970. Od toho okamžiku nebyla její práce v třeboňském archivu přerušena. Od roku 1973 zastávala nepřetržitě vedoucí místa a neustále se profesně zdokonalovala. Svou práci vždy vykonávala poctivě a svědomitě a bylo především její zásluhou, že bylo třeboňské archivní pracoviště po odborné stránce vždy vysoce hodnoceno.

Dlouhá léta měla na starosti evidenci JAF a vedla třeboňskou badatelnu a knihovnu. V archivní práci se paní Mgr. Zdenka Kociánová soustředila především na pořádací a inventarizační práce. Vždy se jednalo o důležité a kmenové fondy SOA v Třeboni. A tak byly uspořádány hodnotné archivní fondy Vs Čkyně, Petrohrad, Lčovice nebo obrovský fond Blatná. K těmto unikátním fondům připravila kvalitní inventární pomůcky. Současně s tím v třeboňském archivu organizovala většinu soupisů pramenů.

Publikační činnost vycházela z jejího odborného zaměření. Sepsala velice zajímavé a hodnotné drobnější studie jako například Epigrafické památky města Třeboně, Anabáze archiválií z Třeboně do Nových Hradů a zpět nebo Půl století na blanské papírně. Vedle toho se účastnila spoluautorky na významném projektu Hrady, zámky a tvrze v Čechách, Moravě a Slezsku, 5. díl. Jižní Čechy (srov. bibl. v AT 1971, 1982, 1991).

Zúčastnila se také redakční práce na sbornících Archivum Trebonense a od roku 1984 pracovala v redakční radě Jihočeského sborníku historického.

Svými bohatými zkušenostmi se podílela i na rozvoji československého a později českého archivnictví. Pracovala v celé řadě resortních komisí, pracovních skupinách a metodických či poradních orgánech MV ČR. Jméno paní Mgr. Zdenky Kociánové je v archivářské i historické obci všeobecně známo. Vybudovala si je nesmírnou pracovitostí, bohatými archivními zkušenostmi a přehledem o regionálních i českých a evropských dějinách. Přátelé a kolegové ji znají jako nezištnou a poctivou archivářku, jako odbornici, která je vždy ochotna poradit a věnovat se trpělivě mladším spolupracovníkům. Od roku 1989 je nositelkou vyznamenání vzorný pracovník archivnictví II. stupně.

 

Za zásluhy o české archivnictví bylo v roce 2009 Mgr. Zdence Kociánové uděleno resortní archivní vyznamenání.

 

Fotogalerie ze slavnostního předávání vyznamenání