- Podrobnosti
Žáci a studenti škol často navštěvují archivy většinou v rámci programu Mezinárodního dne archivů či u příležitosti pořádaných dnů otevřených dveří; ti starší obyčejně přicházejí do archivní badatelny za účelem studia archiválií. Tentokrát však tomu bylo přesně naopak. Vedoucí Státního okresního archivu Písek byla pozvána do školy, aby prezentovala práci archiváře přímo ve třídě 5. B v ZŠ a MŠ Petrovice u Sedlčan. Jednalo se o projektový den nazvaný „Odborník z praxe“.
Nebyla to klasická přednáška, ale rozhovor či dialog se žáky. Prostřednictvím cíleně pokládaných otázek nejprve zjistila představy dětí o daném oboru. Upřesňujícími reakcemi na jejich odpovědi seznámila žáky nejen s oborem archivnictví, okrajově i s některými pomocnými vědami historickými, ale především se samotnou náplní práce archiváře.
- Podrobnosti
Když Okresní archiv v Písku k 1. lednu 1953 „vešel v život“, nezačínal rozhodně od nuly. Navazoval na slavnou tradici Archivu města Písku, spjatou především s působením PhDr. Augusta Sedláčka (1843–1926) v letech 1900–1926.
August Sedláček v píseckém archivu u otevřeného rukopisného repertáře.
- Podrobnosti
Státní okresní archiv Písek se znovu otevřel projektu „Stolpersteine – kameny zmizelých". Tentokrát do archivu zavítali studenti milevského gymnázia, kteří připravují podklady k instalaci těchto pamětních kamenů v Milevsku. V badatelně archivu prostudovali písemné materiály vztahující se k milevským obětem holokaustu MUDr. Vilému Roubíčkovi (1905–1944), Zikmundu Wienerovi (1886–1942), Františku Ferdovi (1895–1943), JUDr. Janu Polákovi (1910–1945) a jejich rodinám, jejichž tragické osudy zpracovávají v rámci svých studentských prací. Dokumenty, které pro ně vyhledali a připravili pracovníci archivu, poskytly studentům řadu nových informací při jejich záslužném pátrání po životě židovských občanů Milevska a jejich domech.
Jiří Pešta
- Podrobnosti
Ve středu 19. října 2022 proběhla v Písku slavnostní instalace třinácti kamenů zmizelých, připomínajících osudy vybraných židovských rodin, které se staly oběťmi holocaustu. Projekt Stolpersteine – kameny zmizelých v Písku iniciovala a úspěšně dokončila Střední zemědělská škola v Písku v letech 2018-2019, kdy bylo položeno prvních devět kamenů. Na počátku roku 2020 odstartovala další fáze projektu, do které se nově zapojily i další střední školy v Písku – gymnázium a střední průmyslová škola. V lednu 2020 uspořádal Státní okresní archiv v Písku pro studenty zapojené do projektu krátkou přednášku a výstavu archiválií k tématu židovské menšiny v Písku v meziválečné době, aby studenti získali historický kontext pro své další bádání. Plánovaná spolupráce v podobě průběžného studia archiválií v badatelně však byla dlouhodobě přerušena pandemií Covid-19 a následnými omezeními. Přesto se studentům podařilo zmapovat osudy čtyř rodin, které byly deportovány z Písku do koncentračních táborů: Weilovi z Žižkovy třídy čp. 383, Frankovi z Velkého náměstí čp. 180, Taussigovi z Heydukovy ulice čp. 96 a Adlerovi taktéž z Heydukovy čp. 99. Před tyto domy byly nyní do dlažby instalovány mosazné kameny se jmény a životními daty, jejichž výroba byla financována prostřednictvím veřejné sbírky. Akci hudebně doprovázeli studenti z Gymnázia Přírodní škola v Praze tematickými písněmi a poezií vzniklou v koncentračních táborech, účastnilo se také několik potomků zmíněných rodin.
- Podrobnosti
Badatel je povinnen:
- objednat se ke studiu předem (e-mailem či telefonicky). Archiv mu dle provozních možností a obsazenosti studovny připraví archiválie na smluvený termín
- do vnitřních prostorů archivních budov nevstupovat s příznaky virového onemocnění (např. zvýšená tělesná teplota/horečka, suchý kašel, dušnost, náhlá ztráta chuti nebo čichu apod.)
- dbát zvýšených hygienických opatření, jako i dalších požadavků obsluhy studovny
Kontakty SOkA Písek:
Tel.: 382 210 342, 382 210 348; příp. 605 247 429
e-mail:
- Podrobnosti
Městské muzeum a galerie ve Vodňanech ve spolupráci se Státními okresními archivy Písek, Strakonice a České Budějovice, Státním oblastním archivem v Třeboni, Památníkem Terezín, Institutem Terezínské iniciativy a Židovským muzeem v Praze připravilo v budově bývalé synagogy ve Vodňanech výstavu k 75. výročí transportu většiny vodňanských židovských obyvatel do Terezína s názvem Vrátit obětem jejich tvář…