- Podrobnosti
Pozvánka na přednášku Mgr. Jana Macha, kterou prosloví v sále Státního oblastního archivu Tábor ve středu 15. května 2024 od 17.00 na téma Krajský soud v Táboře
Není tomu tak dlouho, kdy se podařilo uspořádat knihy všech třech jihočeských krajských soudů, což umožňuje snadnou orientaci v jejich spisech, které jsou uloženy ve Státním oblastním archivu v Třeboni. Mgr. Jan Mach bude ve své přednášce hovořit o vývoji krajského soudu v Táboře, o tom, jaké typy civilní a trestní agendy projednával a jaké informace může badatelská veřejnost v dochovaných písemnostech očekávat.
- Podrobnosti
Propojení kronikářské a archivní praxe se podařilo uskutečnit ve čtvrtek 5. října 2023 na nezvyklé akci s názvem Setkání kronikářů Táborska. Českobudějovický archivář a dlouholetý kronikář městyse Ledenice Jiří Cukr spolu s třeboňským archivářem a kronikářem v Hůrkách na Českobudějovicku Alešem Františkem Plávkem přijali pozvání Státního okresního archivu Tábor, aby tu vedli večerní čtyřhodinovou besedu takřka se třemi desítkami kronikářů. Obsahově ji rozdělili do teoretického a praktického bloku tak, aby se podařilo postihnout všechna úskalí kronikářské práce od strukturování ročního i retrospektivního zápisu přes jeho provedení až po výběr a způsob vytváření příloh a konečnou archivaci. Celý výklad se nesl ve znamení dvojkolejnosti, kdy si účastníci mohli na většině diskutovaných problémů vytvořit vždy obrázek o rozdílech mezi kronikou menšího města a kronikou na vesnici, tedy mezi Ledenicemi a Hůrkami. Účastníci totiž přijeli jak z měst a městeček, tak z venkova. Úplný závěr pak patřil diskusi o volbě vhodných potřeb a pomůcek, certifikovaného papíru a inkoustu, ale i druhů per a způsobu výzdoby. Naprostá většina přítomných totiž píše kroniku stále ručně, což je ve vztahu k technologiemi přesycené současnosti obdivuhodné. Velký důraz byl kladen na objektivitu zápisu a umění zachytit přítomnost pro budoucí generace bez osobních komentářů a citových zkreslení.
Setkání kronikářů Táborska mělo za cíl seznámit zájemce s historií i stávající praxí vedení kroniky ve dvou prostředích, městském i venkovském. A právě různorodost prostředí, stejně jako délky profesních zkušeností, přispěla ke zdárnému průběhu a společnému obohacení do další práce. V tom nejlepším slova smyslu se to projevilo ve vzájemné interakci mezi posluchači a přednášejícími a možná i v navázání kontaktů do budoucna. Poděkování patří všem účastníkům za postřehy, podněty a dotazy, které dotvářely uvolněnou a příjemnou atmosféru celého setkání. Patří i kolegům z táborského archivu jak za nápad a realizaci této akce, tak i za přípravu doprovodné výstavy historických kronik a vytvoření výborného prostředí se zázemím pro nás pro všechny.
Jiří Cukr
Aleš František Plávek
Foto: Lenka Pospíšilová, Deník
Zpráva ze setkání kronikářů byla publikována v Deníku zde:
https://taborsky.denik.cz/zpravy_region/kroniky-obci-kronikari-pisou-rucne-a-krasopisne-202310.html
- Podrobnosti
Ve Státním okresním archivu Tábor proběhla dne 6. 6. 2023 za účasti široké veřejnosti akce k Mezinárodnímu dni archivů 2023. Zaměstnanci archivu seznámili přítomné s historií archivu a jeho činností. Tyto informace byly doplněny drobnou výstavou archiválií. Návštěvníci měli možnost nahlédnout do konzervátorské dílny, kde jim konzervátoři přiblížili svou práci, a do depozitáře archivu.
- Podrobnosti
Mimořádné lidové soudy byly mimořádné trestní soudy vzniklé v Československu po skončení druhé světové války na základě tzv. velkého retribučního dekretu prezidenta republiky, které měly za úkol trestat zločiny proti československému státu, proti osobám a majetku a také udavačství či podporu okupantů. Tyto soudy byly zřízeny jako svého typu soudy stanné při tehdejších 24 krajských soudech. Právo zasedat měly kdekoli v jejich obvodu, zpravidla ale zasedaly v sídle příslušného krajského soudu. Protože sídlem krajského soudu byl také Tábor, mimořádný lidový soud po druhé světové válce vznikl také zde.