- Podrobnosti
Státní okresní archiv Strakonice připravil v rámci Mezinárodního dne archivů vzdělávací program pro žáky základních škol. Více jak sedmdesát účastníků si vyzkoušelo rozmanitosti archivářského řemesla. Žáci si zkusili napodobit písmo šestnáctého století, pečetit listinu nebo takzvaný archivářský uzel. Podívali se i na možnosti zkoumání digitalizovaných archiválií na webu jihočeských archivů. Hlavním heslem programu bylo nechat účastníky si všechny činnosti, pokud možno co nejvíce aktivně vyzkoušet, což se setkalo s jejich velmi pozitivním ohlasem.
- Podrobnosti
Ve čtvrtek 25. 1. proběhla ve Státním okresním archivu Strakonice vernisáž výstavy Místa vzpomínání a zapomínání – Čelakovský, Hus, Žižka. Pro návštěvníky byl připraven pestrý doprovodný program. Nejdříve proběhla přednáška Mgr. Radima Košnera, který je zároveň spoluautorem výstavy, o historii a výstavbě pomníků věnovaných osobnostem Františka Ladislava Čelakovského, Jana Husa a Jana Žižky. Následně byla představena samotná výstava a na závěr čekala účastníky exkurze po archivní budově s ukázkami nejzajímavějších archivních dokumentů. Vystavované kopie archivních dokumentů pocházejí především z archivních fondů Státního okresního archivu Strakonice, ale jsou obohaceny i o cenné přírůstky ze sbírek soukromých sběratelů.
Na vernisáž zavítalo více jak padesát návštěvníků, mezi nimi i senátor Tomáš Fiala a emeritní senátor Josef Kalbáč. Účastníci vernisáže zhlédli dobové fotografie, plány, korespondenci a další archivní dokumenty týkající se nejen výstavby a historie pomníků, ale také například i literárního díla Františka Ladislava Čelakovského. Výstava potrvá do 15. 3. 2024.
- Podrobnosti
V úterý 6. června proběhl ve Státním okresním archivu Strakonice vzdělávací program pro školy. Jeho náplní se stalo představení kulturního a spolkového života ve městě Strakonice ve dvacátém století. Akce se zúčastnilo více jak šedesát žáků základních škol a proběhla v rámci Mezinárodního dne archivů. Pro studenty byly připraveny různorodé aktivity, které jim měly hravou formou přiblížit strakonické spolky a jejich činnost. Žáci si vyzkoušeli tvorbu dobového plakátu na kulturní akci, vyplnili si vlastní přihlášku do zvoleného spolku, vlastními silami se pokusili určit některé základní archivní dokumenty, či podle fotografií poznávali jednotlivé spolky. Součástí programu byla i výstava sbírky plakátů, která vhodně celou akci doplňovala. Studenti i jejich pedagogický doprovod odcházeli z akce spokojeni a nabyti celou řadou nových informací o historii a fungování jejich města.
- Podrobnosti
Virtuální prohlídka o historii a činnosti Státního okresního archivu Strakonice:
- Podrobnosti
Ředitelka Státního okresního archivu Strakonice oznamuje smutnou zprávu,
v úterý 7. 12. 2021 nás náhle po krátké nemoci ve věku nedožitých 61 let opustil
dlouholetý kolega a kamarád
pan Milan Hankovec
Mgr. Milan Hankovec působil ve strakonickém archivu téměř 30 let. Vystudoval pedagogickou fakultu, ale jeho vášní byla historie. Zajímal se především o regionální dějiny a je autorem publikace „Významní rodáci Strakonicka“. Veřejnost ho mohla potkávat v badatelně, kde byl vždy připraven přispěchat s radou a pomocí. Téměř celý volný čas věnoval práci s dětmi. Řadu let působil jako vedoucí oddílu Husot Strakonice. Věnoval se také ochotnickému divadlu, amatérskému sportu a turistice. Jihočeské archiváře několikrát reprezentoval v celorepublikových archivních běžeckých závodech, naposledy to byl XXXVI. Jarní běh. V posledních letech velice rád cestoval. Lákaly ho především hory, jejichž krásy objevoval se svou turistickou partou. Byl velmi činorodým člověkem a nepokazil žádnou legraci. Mnozí z nás rádi vzpomínají na jeho veselá vystoupení v rámci celokrajských archivních konferencí. Jeho přátelé a kolegové byli jeho rodinou.
Prosím o tichou vzpomínku.
Mgr. Jana Lískovcová
- Podrobnosti
Dne 12. června proběhla ve Státním okresním archivu ve Strakonicích přednáška Jaroslava Landsingera věnovaná vzpomínkám na rok 1968 ve Strakonicích. Jádrem přednášky bylo poslouchání dochovaných dobových audio záznamů "Strakonického rozhlasu po drátě". Panu Landsingerovi se podařilo objevit, při digitalizaci archivu Josefa Režného, na páskách autentické záznamy přibližující okupaci roku 1968 ve Strakonicích. Pomocí své zručnosti a znalosti rozhlasové techniky dokázal z již přehraného pásku získat nahrávku, na níž Josef Režný zpovídal obyvatele Strakonic v srpnu roku 1968 a vyptával se na jejich názory na příchod „spřátelených vojsk.“ Kromě pouštění nahrávek bylo součástí setkání i osobní vzpomínání pana Landsingera na rok 1968 a rovněž na vznik vysílání "Strakonického rozhlasu po drátě". Přibližně dvou hodinové vzpomínání přineslo více jak třiceti návštěvníkům nové poznatky a pohledy na události roku 1968. Jménem Státního okresního archivu Strakonice děkujeme Jaroslavu Landsingerovi za spolupráci a chuť přednášku s námi uspořádat.