Vážení badatelé, 

s platností od 1. srpna 2019 dochází z provozních důvodů k úpravě badatelských dnů těchto studoven:

1) centrála Třeboň - zrušen badatelský den ve čtvrtek

2) SOkA Český Krumlov - zrušeny badatelské dny v úterý a ve čtvrtek

Děkujeme za pochopení.

 

SOkA Jindřichův Hradec od 24.4. 2019 do odvolání zavřeno z provozních důvodů

 

Vážení přátelé, rád bych Vám oznámil, že náměstek ministra vnitra Petr Mlsna otevřel ve čtvrtek 19. června 2019 rekonstruovaný archivní areál Státního oblastního archivu v Třeboni. V bývalém augustiniánském klášteře jsou vytvořeny nové úložné prostory a konzervační a knihařské dílny včetně fotoateliéru pro digitalizaci archivního materiálu.
Zvu Vás na virtuální návštěvu jak ji zachytila media a naši fotografové Jan Lebeda a Štěpán Karásek.

Buďte srdečně vítáni v třeboňském archivu

Václav Rameš

 

Odkazy:

Archiv se stěhuje do kláštera (Jindřichohradecký deník.cz)

Slavnostně otevřeli archiv v Třeboni (Jindřichohradecký deník.cz)

Náměstek ministra vnitra Petr Mlsna otevřel rekonstruovaný archivní areál v Třeboni (Ministerstvo vnitra ČR)

 

Média:

Reportáž Jihočeské televize

Reportáž českého rozhlasu

 

Ve dnech 4. – 6. června 2019 proběhl v prostorách Státního oblastního archivu v Třeboni workshop s tématem „Výroba pergamenu“. Pořadatelem bylo oddělení ochrany a péče o Národní archivní dědictví a zúčastnilo se ho 15 restaurátorek ze SOA Třeboň, Moravského zemského archivu v Brně a z kláštera ve Vyšším Brodě. V průběhu pracovního semináře bylo zpracováno 36 kůží z kůzlat a králíků.

Během workshopu si každý sám vyzkoušel kůži pečlivě vyčistit a následně ji napnout na rám. Vyrobené pergameny se v restaurátorských pracovištích využijí při šití knih (přelepení hřbetu), při restaurování poškozených vazebních pergamenů a také při zhotovování nového pokryvu knihy.

Děkujeme vedení archivu za vstřícnost uspořádat toto pracovní setkání, paní Ing. Marii Benešové za odborné vedení workshopu a panu Robertovi Matouškovi za dodání kůží.

Ředitel SOA v Třeboni oznamuje, že zemřel ing. Petr Fencl.
Zemřel dobrý člověk, přítel a milovník života.
Jihočeští archiváři v něm ztrácejí kolegu, který pro naše archivy vykonal plno záslužné práce a stál také u počátků naší digitalizace.
 
Petře, poprvé jsi nás zarmoutil.
 
Čest Tvojí památce.
 
Václav Rameš

Tradiční žehnání motorek v Třeboni proběhlo tentokrát na nádvoří Státního oblastního archivu dne 8. května 2019. Mělo se původně konat na Masarykově náměstí, ale díky vstřícnosti vedení SOA v Třeboni, se uskutečnilo v archivním areálu. Motocyklům, motorkářům a všem přítomným požehnal generální vikář českobudějovické diecéze Mons. David Henzl. Poté následovala překrásná hudební produkce v keltském stylu a po žehnání podnikli motorkáři spanilou jízdu na poutní místo Dobrá Voda u Nových Hradů. Velmi zajímavou akci zorganizoval ve spolupráci s třeboňskou farností a SOA v Třeboni spolek Žít Třeboní. Nádvoří plné nádherných motorek přilákalo mnoho zájemců z řad dospělých, ale i dětí. Věřme, že se tato úspěšná akce do roka zopakuje.

Václav Rameš, ředitel SOA v Třeboni