Paní Stanislava Nováková se narodila 8. srpna 1954 v Táboře. Svůj profesionální život doslova spojila s archivní prací. Její zájem o historii ji přivedl na Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity Brno, kde v letech 1974-1978 úspěšně vystudovala obor archivnictví – dějepis. Ihned po studiu nastoupila 1. července 1978 do SOA v Třeboni na pracoviště Jindřichův Hradec a 1. dubna 2003 byla jmenována vedoucí oddělení a v této funkci pracuje doposud.Svou práci i funkci zastávala vždy poctivě a svědomitě a byla to především její zásluha, že bylo jindřichohradecké archivní pracoviště po odborné stránce vždy vysoce hodnoceno.

V archivní práci se paní Stanislava Nováková soustředila především na pořádací a inventarizační práce. Vždy se jednalo o důležité a kmenové jindřichohradecké fondy. A tak stojí v jedné řadě pořádání rozsáhlých historických archivních fondů (například Vs Krásný Dvůr, Vs Kardašova Řečice, Ústav chudých sv. Jana Křtitele, Sbírka pergamenových listin a RA Paarů) a vedle toho i nové fondy hospodářské povahy. Velmi důležitá je i její účast na soupisech pramenů se zaměřením na sociální dějiny a další archivní práce, které se vždy vyznačovaly pečlivým a profesionálním přístupem.

Publikační činnost vycházela z jejího odborného zaměření a historického zájmu. Vydala několik hodnotných samostatných publikací jako například Příspěvek k dějinám panství Chudenice (1992), Významné návštěvy v Jindřichově Hradci. In: Jindřichův Hradec 1293-1993 (1992), Lesy jindřichohradeckého panství. Panské hamry. Tkaničky, pentle a hedvábí (1999) a konečně velice zdařilou knihu Krajířové z Krajku (2010). Ve spolupráci se podílela na knize Industrie Kultur Mühlviertel, Waldviertel, Südböhmen. Reisen im Grenzland (Wien, 1995). Sepsala na 200 zajímavých studií, článků a zpráv, především s regionální tématikou. S tím souvisí i bohatá přednášková činnost, především v jihočeském regiónu.

Paní Stanislava Nováková se aktivně účastní i práce v redakční radě sborníku Archivum Trebonense, kde působí od roku 2007 a v celé řadě regionálních periodik. Svými bohatými zkušenostmi se podílela i na rozvoji československého a později českého archivnictví. Pracovala v celé řadě komisí, pracovních skupinách a metodických či poradních orgánech ředitele SOA v Třeboni i na celostátní úrovni.

Jméno paní Stanislavy Novákové je v archivářské i historické obci všeobecně známo. Vybudovala si je nesmírnou pracovitostí a bohatými archivními zkušenostmi. Přátelé a kolegové ji znají jako milou, nezištnou a poctivou archivářku, jako odbornici, která je vždy ochotna poradit a věnovat se trpělivě mladším spolupracovníkům.

Za zásluhy o české archivnictví obdržela Stanislava Nováková v roce 2014 resortní archivní vyznamenání.

 

Článek a fotografie: Za zásluhy o české archivnictví byli letos poprvé oceněni i zahraniční archiváři

Fotogalerie ze slavnostního předávání vyznamenání