Ve dnech 25.-27. října 2022 se v prostorách restaurátorského ateliéru v Třeboni konal třídenní kurz na téma konzervační knižní vazby. Workshopu se zúčastnili jak konzervátoři z jihočeských archivů, tak z Moravského zemského archivu, z Archivu hl. města Prahy a také dvě restaurátorky ze Slovenského národného archívu. Celým kurzem provázel školitel MgA. Karel Křenek a Ing. Marie Benešová ze SOkA Jihlava.

Konzervační vazba se volí v případě restaurování nebo pouze konzervování knižního bloku, u něhož se vlivem mnoha faktorů nedochovala původní vazba. Knihy bez dochované vazby vyžadují komplexní zhodnocení stavu a odpovídající restaurátorský zásah. Pokud je rozhodnuto, že dochovaný knižní blok bude opatřen novou vazbou, je nutné zohlednit a respektovat další funkce knihy i dochované autentické znaky. Konzervační vazba je souborem přejatých funkčních vazebných principů, které jsou vybrány tak, aby co nejvíce odpovídaly konkrétnímu vázanému materiálu. Zpravidla jsou tyto konzervační vazby zhotovovány bez použití lepidel a jsou zcela reverzibilní.

Na začátku workshopu se účastníci seznámili s možnostmi uplatnění jednotlivých typů konzervačních knižních vazeb a s mnoha variantami provedení včetně ukázek práce školitelů. V průběhu kurzu si každý účastník vyrobil dva odlišné typy konzervační vazby, a to měkkou vazbu podle Ch. Clarksona a měkkou papírovou vazbu s pružnou hřbetní výztuhou podle K. Křenka. Ve vymezeném čase si konzervátoři a restaurátoři osvojili znalosti vhodného výběru a zhotovování některých konzervačních vazeb, které pak budou moci využít ve své praxi.