Počátkem roku bylo domluveno, že se pěvecký sbor Mendík z Gymnázia Jana Valeriána Jirsíka v Českých Budějovicích pod vedením sbormistryně Olgy Thamové zúčastní několika koncertů ve Vatikánu. Tato mimořádná akce byla plánována jako dárek k 85. narozeninám kardinála Miloslava Vlka, který měl při té příležitosti za doprovodu sboru odsloužit jednu z bohoslužeb. Po jeho březnovém úmrtí se však výjezd stal poctou a vzpomínkou na významného absolventa Jirsíkova gymnázia, bývalého jihočeského archiváře a nezapomenutelnou duchovní osobnost.

Sbor Mendík vystoupil celkem na třech koncertech. Nejprve zazpíval 27. 9. několik písní přímo papeži Františkovi před zaplněným Svatopetrským náměstím. Nejvyšší hlava katolické církve se s členy sboru s radostí pozdravila a vyfotografovala. Následující den sbor svým zpěvem doprovodil Svatováclavskou mši v Chrámu sv. Petra, kterou sloužil královéhradecký biskup Jan Vokál a které se zúčastnil i velvyslanec ČR ve Vatikánu Pavel Vošahlík a náměstek ministerstva zahraničních věcí Lukáš Kaucký. V pátek 29. 9. se konal poslední koncert, tentokrát v kostele sv. Marcelína a Petra v Lateránu (titulární kostel kardinála Dominika Duky). Na památku zesnulého kardinála Vlka jej pořádalo české velvyslanectví pro české krajany a italské přátele.

Po koncertě byly zástupkyni velvyslance Zuzaně Válkové předány kopie archivních dokumentů z dob studií Miloslava Vlka na Jirsíkově gymnáziu, které jsou uloženy ve Státním okresním archivu České Budějovice a které archiv před cestou připravil ve spolupráci s profesorem Václavem Kunešem. Konkrétně se jednalo o opisy třídních katalogů a záznam o vykonané maturitní zkoušce 20. června 1952. Pro zajímavost uveďme, že z českého jazyka (vývoj naší proletářské poezie, významové a gramatické vztahy větných členů), z ruského jazyka (život a literární činnost M. Gorkého, skloňování zájmen), z matematiky (zavedení goniometrických funkcí ostrého úhlu na základě podobnosti trojúhelníku, řešení kvadratické rovnice) i ze zvoleného latinského jazyka (Ovidius, agrární problém ve starém Římě) byl Miloslav Vlk klasifikován stupněm výborně.  

 

Jiří Cukr, Státní okresní archiv České Budějovice