- Details
Stalo se tak na závěr jeho léčebného pobytu v třeboňských lázních. Volný čas si našel v sobotu 29. října 2016. Prošel si nově rekonstruované prostory třeboňského archivu a přitom ocenil, jak citlivě a účelně je bývalý augustiniánský klášter revitalizován. Při neformální debatě s ředitelem archivu zavzpomínal na své archivní časy i na dobu studií archivnictví a PVH na Karlově univerzitě. V badatelně ocenil příjemné prostředí, které zde na studujícího čeká a především skutečnost, že třeboňský archiv si vede velice zdatně v procesu digitalizace. Především jej zaujala skutečnost, že zájemci mohou studovat všechny matriky, pozemkové knihy nebo urbáře z klidu svého domova. Živě se zajímal o novinky v archivnictví a konkrétně o jeho další rozvoj na jihu Čech.
Kardinál Miloslav Vlk - životopis
foto: Jan Lebeda
- Details
V pondělí 5. května 2014 navštívila náš archiv skupinka sice počtem nevelká zato významem dosahující evropských rozměrů. V doprovodu dr. Linhartové z Odboru archivní správy a spisové služby Ministerstva vnitra přijela paní Odile Welfelé z Ministerstva kultury v Paříži, která má na starosti francouzské archivy, a dále pan David A. Leitch, generální tajemník Mezinárodní archivní rady z Paříže.
- Details
Se statutem archivní kulturní památky a s puncem výjimečnosti oslaví v letošním roce 600. narozeniny Bible litoměřicko–třeboňská, soudí se, že dopsaná 9. února 1414. V třeboňském archivu je uložen 2. díl pergamenového rukopisu ve sbírce Rukopisy Třeboň (sign. A 2), zbylé díly jsou ve Státním oblastním archivu v Litoměřicích. Jedná se o nejstarší dosud zachovanou českou bibli, zvláště poté, když také v roce zakončeném čtrnáctkou, tedy v roce 1914 ihned v začátku války po invazi německé armády do Belgie, shořela univerzitní knihovna v Lovani a v ní Leskovecko – drážďanská bible, jejíž vznik se datuje k roku 1360.
Skvosty středověkého iluminativního umění ve 2. díle Bible litoměřicko – třeboňské může každý badatel studovat, svazek je kompletně zdigitalizován a zpřístupněn na webových stránkách našeho archivu, viz: http://digi.ceskearchivy.cz/146
Laděna Plucarová, vedoucí oddělení správy fondů a sbírek
- Details
Dne 14. října 2013 navštívila Státní oblastní archiv v Třeboni a město Třeboň pod záštitou Ministerstva zahraničních věcí v tomto roce již podruhé skupina 5 bazilských hostů, poslanců parlamentu a členů vládních institucí, ze státu Minas Gerais.
Také v tomto případě se tématem krátké exkurze stal jihočeský původ jednoho z nejvýraznějších brazilských prezidentů Juscelina Kubitscheka (více viz článek: Jihočeské kořeny brazilského prezidenta Juscelina Kubitscheka).
- Details
...u strážců ztraceného času
Archiváři jsou mezi zaměstnanci Ministerstva vnitra skupinou velmi svébytnou a svým způsobem výjimečnou. Nejsou rozhodně typickými úředníky, neboť i když musí velmi dobře znát
a v praxi aplikovat právní normy, které s jejich oborem souvisí, mají rozhodně blíž k historii než k právu a paragrafům. Při setkání vás omráčí nejen znalostmi a přesvědčením o svém poslání, ale především jakousi starosvětskou důstojností a nonšalancí, kterou jakoby čerpali z oněch ctihodných historických artefaktů, jejichž jsou strážci. I proto jsme rádi přijali pozvání do Třeboně, která od 10. do 14. září hostila pracovní setkání archivářů a restaurátorů z několika evropských zemí věnované prevenci následků živelních pohrom a jiných výjimečných událostí v archivech a jejich fondech.
Přiložený soubor: smirak_up.pdf (1,7 MB)
- Details
Milému kolegovi a velkému archiváři s velkými vzpomínkami na jeho práci a s ještě většími díky přejí vše nejlepší k 85. narozeninám, které oslavil 16. června, archiváři ze Státního oblastního archivu v Třeboni.