klic2

State Regional Archives in Třeboň

is an organizational unit of the state, belonging to the Ministry of Interior. Stores written heritage for present and future and has inexhaustible material cultural and historical significance, building on its predecessor with a tradition since the Middle Ages.

Since 2002, the structure consists of satellite office in Třeboň, České Budějovice and Český Krumlov and state district archives in České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Prachatice, Strakonice a Tábor.

Combining all these sites into a single entity, an extensive network of South Bohemia archive.

U příležitosti Světového dne knihy a autorských práv proběhla dne 23. 4. 2014 v prostorách Městské knihovny Jindřichův Hradec zcela výjimečná akce. Byly zde vystaveny unikátní staré tisky z fondu Státního oblastního archivu v Třeboni, oddělení Jindřichův Hradec.

Pro návštěvníky byla na úvod připravena krátká prezentace s výkladem základních pojmů (starý tisk, inkunábule – prvotisk, knihtisk) a ukázkou několika dalších starých tisků – Středověká učebnice pro chlapce, Návod na pěstování dřevin, Komentář k Aristotelově filosofii, Řády a závěť sv. Františka z Assisi, Kniha turnajů. Hlavní událostí však byla výstava originálů starých tisků. Zájemci měli možnost na vlastní oči vidět 6 vzácných tisků. K nejvíce obdivovaným patřil Herbář z 1. poloviny 17. století (sloužil jako obchodní katalog cibulovin) a Tereziánský trestní zákoník z roku 1769, v němž zaujal především velmi podrobný obrazový návod na provádění tortury – mučení obžalovaného za účelem přiznání. Nemalý úspěch sklízel i regionální tisk, pocházející z dílny Ignáce Vojtěcha Hilgartnera z Jindřichova Hradce – Zlatý Nebeklíč (modlitební kniha) z 2. poloviny 18. století. Nejstarším exponátem byl cestopis Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic Putování aneb Cesta z království českého do města Benátek, odtud po moři do Země svaté, země judské a dále do Egypta … z roku 1608. Jen o několik let mladší (1627) byl vystavený Kalendář hospodářský a kancelářský, tištěný na Starém Městě Pražském u Pavla Sessia. Posledním dílem byl Atlas Gerarda Merkatora neboli Kosmografické cvičení o podobě světa a zobrazení podoby z r. 1632. Celá akce se setkala s velkým úspěchem. Tisky si během několika málo hodin přišlo prohlédnout téměř 200 návštěvníků.