Archivárium: Nové kameny zmizelých v Jindřichově Hradci
- Details
- Veröffentlicht: 24. Juni 2024
Pokládání letošních kamenů zmizelých v Jindřichově Hradci se uskutečnilo dne 20. června od 11.30 hodin v Panské ulici před domem čp. 100, kde až do svého zatčení žili otec a syn, Mořic a Karel Freundovi.
Mořic Freund, který se narodil v květnu 1865 v nedaleké Stráži nad Nežárkou, přišel do Jindřichova Hradce v roce 1898 společně se svojí ovdovělou matkou. Usadili se v Jarošovské ulici, kde Mořic převzal obchod.
Jako obchodníkovi se mu dařilo a v únoru 1903 si po sňatku v benešovské synagoze přivedl do Jindřichova Hradce manželku Olgu. Společně se stali vlastníky domu i obchodu v Panské ulici čp. 100. Jediného potomka se dočkali až v únoru 1914, kdy se jim narodil syn Karel. Můžeme se jen domnívat, kolik péče a pozornosti se jedinému dítěti dostávalo. V září 1920 Karel nastoupil do chlapecké obecné školy a jako šikovný žák pokračoval od září 1925 ve studiích na jindřichohradeckém gymnáziu. Rodinnému obchodu se střižním zbožím a galanterií se vedlo dobře, jediný syn tak po úspěšné maturitě mohl pomýšlet na vysokoškolská studia. Na pražské Karlově univerzitě se připravoval na právnickou kariéru a v červenci 1938 dosáhl titulu doktora práv. Pyšný otec se nezapomněl v místním tisku pochlubit alespoň krátkou zprávou: „…JUC. Karel Freund, abiturient zdejšího gymnasia, byl dnes 1. července na Karlově universitě prohlášen doktorem práv.“
Ze synových úspěchů se jeho matka Olga mohla těšit pouze do prosince 1937, kdy zemřela a jako jediná z rodiny má tak svoje důstojné místo posledního odpočinku na místním židovském hřbitově.
Nejpozději po vzniku Protektorátu Čechy a Morava v březnu 1939 byl Karel zbaven možnosti vykonávat svoji advokátní praxi a v této době si zažádal o vydání cestovního pasu. Dalších zpráv o tom, zda hodlal odejít ze země, kde se již nemohl cítit v bezpečí, nemáme. Než byl jeho otci obchod zarizován, mohl v něm pomáhat jako učedník. O jeho posledním zaměstnání víme jen to, že pracoval jako zahradní dělník a že společně s ostatními židovskými muži byl využíván jako člen úklidového komanda ve městě.
V závěru roku 1941 byl spolu se svým otcem zatčen a dům i obchod převzala „správně angažovaná“ rodina.
Mořic Freund ve věku 77 let byl zavražděn v Osvětimi koncem června 1942 a jeho osmadvacetiletý syn Karel o několik dní později.
Po skončení války se někteří z přeživších členů širší rodiny snažili získat a zachránit alespoň něco z rodinného majetku. Do pozůstalostního řízení ovšem na sklonku roku 1948 vstoupila nová osoba, Karlova partnerka a snoubenka. Oběma se v prosinci 1940 narodilo dítě, o celé záležitosti vzhledem k politické situaci a postavení židovského obyvatelstva vědělo jen pár lidí.
Závěrem mi dovolte zmínit, že i v tak nebezpečné době se našli lidé stateční a ochotní pomáhat „utajené rodině“ a umožnit jim vzájemná setkávání až do posledních chvil.
Marta Leblová, SOkA J. Hradec a Zikaron, z.s.